Moderní město postaveno z kamene na devatenácti pahorcích, jehož historie však sahá mnoho tisíc let do minulosti, první zmínky jsou již v Bibli.
Po éře nadvlády Nabatejců přišli Římané a Ammán přejmenovali na Filadelfii, která se stala centrem obchodu. Poté však přišli Arabové a město se ve vývoji zastavilo.
V důsledku dlouhodobého pobytu Palestinců po válkách s Izraelem je dnes Ammán pulzujícím moderním městem a navíc skvělým výchozím bodem pro různé výlety, třeba do Džaraše
nebo na horu Nebó
.
Historické jádro je tvořeno citadelou, kde je možné navštívit mešitu Al-Husejn, a právě tady se nachází městský súk, kde seženete vše od rozmanitých druhů koření až po zlaté šperky, a rozvaliny Filadelfie, kde je k vidění i římský amfiteátr s kapacitou až 6 000 míst k sezení, dostavěn za vlády Marka Aurelia. V podzemí se nachází Muzeum folkloru a Jordánské muzeum lidových tradic, kde jsou pěkné sbírky tradičních oděvů, mozaik a beduínských šperků.
Doporučuji k citadele dojít strmou ulicí Šabsúg Street, odkud je nádherný výhled na kopce a údolí města. Na vrcholku uvidíte zbytky římského chrámu a Archeologické muzeum Jordánska, kde obzvláště vynikají nabatejské relikvie z Petry
. Poblíž muzea se nachází palác Al-Kasr, jehož součástí je i římská ulice s kolonádou. Ve středu města stojí mešita krále Abdalláha s modrou kopulí a Královské kulturní centrum, kde se pořádají vyhlášené kulturní akce a výstavy.
Poslední editace textu: 9.6.2011 12:11