Vykopávky Jerash, dříve známé jako Gerasa, odhalily jedno z nejstarších a nejzachovalejších římských měst na Středním východě, i proto se mestu Jerash přezdívá „Pompeje východu“.
S objevováním se začalo ve 20. letech 20. století a podle odborníků bylo z města odkryto zatím pouhých 10 %.
Džaraš bylo městské středisko a patřilo k seskupení deseti měst tzv. Dekapole. Město vzkvétalo díky umístění na obchodní cestě mezi Arabským poloostrovem, Středomořím a Sýrií. Po zmocnění Petry Trianem město vzkvétalo ještě více, v podstatě se dá říci, že bylo na vrcholu slávy.
V 8. století bylo město vážně poničeno při mnoha zemětřeseních, a na kráse mu nepřidaly ani četné křížové výpravy.
Vstup do města střeží Hadriánův oblouk, postavený na počest římského císaře. Dále můžete obdivovat hipodrom, Diův chrám a divadlo pro 5 000 návštěvníků. Nejvíc vás ale zaujme Oválné fórum asymetrického tvaru se 160 jónskými sloupy a cardo, což je krásná, asi 600 m dlouhá dlážděná ulice. Oválné fórum bylo nejvýznamnějším bodem ve městě, sloužilo jako náměstí.
Nalevo minete agoru, bývalé hlavní tržiště s potravinami, dále chrám bohyně Artemis a poté už vás čeká několik byzantských kostelů. Asi nejzajímavější z nich je komplex tří kostelů zasvěcených sv. Kosmovi a Damiánovi, sv. Janu Křtiteli a sv. Jiří, právě ten se může pochlubit krásně propracovanými podlahovými mozaikami. Po cestě však narazíte i na zbytky umajjovské mešity a další římské památky, jako například lázně s překrásným stropem. Po zhlédnutí tohoto místa si snad ani nebudete jisti, jestli jste vážně na Středním východě, Džaraš se může pochlubit památkami tří různých kultur – římské, byzantské i arabské.
K návštěvě Jerash je dobré vyhradit si minimálně půl dne, po Petře
je to druhé nejnavštěvovanější místo v Jordánsku.
Jerash - Hadrianova brána
Jerash - chrám bohyně Artemis
Poslední editace textu: 25.10.2016 13:23