A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Jordánsko - Petra - Průvodce

7.7.2007 byla Petra vyhlášena jedním ze sedmi nových divů světa, a myslím, že zcela právem. I filmaři podlehli jejímu kouzlu, když se zde natáčel jeden z dílů Indiana Jonese – Indiana Jones a poslední křížová výprava. Úžasně zachovalé chrámy a hrobky vytesány do skal vás ohromí natolik, že rádi zapomenete i na únavu. Hlavní cesta, bloky džinů, Pokladnice, antické divadlo, hrobky,římské cardo, Vymalovaný dům, Áronova hrobka a doporučení na konec.

Výlet do Petry je velmi náročný, a to jak časově, tak fyzicky – hlavní cesta má okolo deseti kilometrů (sportovní a kvalitní obuv je rozhodně potřeba!), a pokud občas sejdete a procházíte se mimo, výlet si ještě o pár hezkých kilometrů protáhnete.

Osobní automobil k dopravě sem využije opravdu málo turistů, ale pokud jím přece jen pojedete, nedostanete se dál než k pokladně a informačním centru. Jestli jedete do Petry směrem z izraelské strany, celou cestu lemují vysoké hory a kamenitá poušť, kde se občas udrží i sníh, i když to není častý jev. Já jsem navštívila Jordánsko v únoru a sníh na poušti jsem viděla, je to zajímavý pohled.

Pozor, hrozí zde nebezpečí živých písků, raději nezacházejte příliš daleko do pouště, i místní se tomuto místu vyhýbají.

Po příjezdu do Petry doporučuji v informačním středisku nakoupit pár lahví s vodou, věřte, budou se hodit. Pokud si chcete výlet užít hezky v klidu, můžete si zakoupit pernamentku až na čtyři dny a ubytovat se v noclehárně Petra Forum, která se nachází kousek od hlavního vchodu s pokladnou, v oblasti Vádí Músá.

Díky velmi vysokému zájmu turistů se uvažovalo i o večerních prohlídkách, kdy budou skály osvětleny pomocí svíček a loučí, ale bohužel nevím, zda už je tato varianta možná.

Hlavní cesta je tvořena vodními stružkami, které původně sloužily k zásobování pitnou vodou a jako ochrana proti přívalům vody, proto je velice úzká (v nejužším místě je pouze metr široká) a místy i nízká, takže je pohodlná pro hubené lidi s menší postavou. Místy je cesta i dlážděná, což je pravděpodobně dílem Nabatejců zhruba z 1. století po Kristu, i přesto jsou některé úseky perfektně zachovalé.

Cestou uvidíte velké vytesané skalní útvary, tak zvané bloky džinů, kde podle pověstí žijí duchové.

Po cestě budete potkávat beduíny, kteří mají k dispozici koně, osly, velbloudy i koňské drožky a neustále vám budou nabízet svezení.

Není problém pro ně jít vedle Vás třeba tři kilometry a neustále nabízet svezení, a to za dost nadsazenou cenu.

Většina zvířat je krásně nazdobena, ale určitě si všimnete, že zvířata nejsou v dobrém stavu – jsou vyhublá, se srstí bez lesku a zanedbanými kopyty. Milovníci koní a zvířat obecně jistě svezení odolají a půjdou raději pěšky, nehledě na to, že tak si celou Petru vychutnáte mnohem lépe a v klidu.

První pohled na pěkně zdobenou, růžovou fasádu Pokladnice, asi nejslavnější památky skalního města, se naskytne naprosto nečekaně. Pokladnice pochází z 1. století před Kristem a beduíni dodnes věří, že ji vykouzlil čaroděj a do vázy uprostřed vložil velký poklad. Pokud se zadíváte pozorně, uvidíte četné stopy po střelách, které způsobili právě beduíni, když se snažili vyprostit ukrytý poklad.

V horní i dolní části mají své místo sochy, ta nahoře uprostřed je socha petrské bohyně plodnosti, Al-Uzzá a dole jsou jezdecké sochy.
Po stranách jsou stupátka, která zřejmě sloužila sochařům. Uvnitř Pokladnice jsou pouze holé skalní stěny, ale kdo se vydá do zadní části, uvidí kněžiště s rituální lázní, což potvrzuje domněnky, že Pokladnice původně sloužila jako chrám.

Velké prostranství před Pokladnicí slouží k odpočinku pro turisty, ale i pro beduíny se zvířaty, právě tady se vás budou snažit co nejvíce přemlouvat k jízdě.

Cesta dále pokračuje k antickému divadlu a je lemována četnými hrobkami, které jsou často vytesány těsně vedle sebe. Doporučuji se do některé z nich jít podívat, i když v některých zahlédnete jen přírodní kamenné stropy, které jsou různě zbarveny a nejhezčí pohled je, když dovnitř svítí slunce, v některých uvidíte vytesané výklenky a různé nápisy.

Stavbu divadla zahájili Nabatejci a pokračovali v ní Římané, vyznačuje se známými rysy všech římských divadel k sezení. Údajně se zde nachází zhruba 7 000 míst k sezení.

Ale zpátky k hrobkám. Ty nejznámější stojí na hoře Al-Chubta a jsou opravdu monumentální, pravděpodobně sloužily jako místo posledního odpočinku pro ty nejvýznamnější osoby a snad i pro krále či královny. Jedná se o hrobku Vázovou, Korintskou a Palácovou, ale jsou známé spíš jako Královské hrobky. Nejdřív narazíte na Vázovou hrobku, která byla kolem roku 447 upravena na kostel. Má krásný interiér, stejně jako dvě řady oblouků. Blízko se nachází Korintská hrobka, která je v dnešní době silně porušena erozí a údajně sloužila jako předloha Pokladnice. Zajímavostí je, že každý její portál je v jiném stylu, což silně mate archeology. Palácová hrobka je největší ze všech Královských hrobek.

Dále narazíte na rozvaliny města Petra, kde vás zaujmou další památky, jako římské cardo, Chrám okřídlených lvů a další. Abyste načerpali další síly, doporučuji využít malou restauraci Forum a dát si oběd. Můžete sedět i venku a stále pozorovat nádhery skalního města.

Doporučuji navštívit další památky, a to i vzdálenější Malou Petru, která byla nejspíše obytnou čtvrtí.

Nejpůsobivější památkou je však Vymalovaný dům se štukovým stropem zdobeným květinami, vinnou révou a hrozny. Výstup je namáhavý (čeká vás více než 800 vytesaných schodů), ale na jeho vrcholu vás čeká nejzachovalejší a nejúctyhodnější chrám v celé Petře – klášter. Svým vzhledem opět připomíná Pokladnici, ale nemá tak bohatou výzdobu. Impozantní budově dominuje obrovská váza.

Dalším cílem je hlavní obětiště, ležící ve výšce asi 1 035 m.

Pozoruhodnou stavbou je Áronova hrobka, která je uctívána jako hrob Mojžíšova bratra Árona. Poznáte ji podle bílé kopule. Z tohoto místa je možné vystoupit na nejvyšší vrchol Petry, Džabal Hárún, ale cesta trvá více jak šest hodin. Pokud se odhodláte, raději si zajistěte místního průvodce a zásoby vody i jídla.

Tím by se dalo putování po skalním městě uzavřít, ale samozřejmě záleží na vás a míře únavy, i když každý jistě uzná, že ta námaha za návštěvu stála.

Po cestě vás budou doprovázet i malé děti beduínů, které nejčastěji nabízí barvené kamínky z Petry, korálky, náramky, ručně dělané šperky a podobně. Na některé z nich je velice žalostný pohled, mají zkažené zuby, často nemají ani boty a přitom šplhají ve skalách, mají potrhané nebo nedostatečné oblečení a mají hlad. Vezměte si sebou proto nějaké bonbony či jiné sladkosti, uděláte jim radost, i když zase tak riskujete to, že už se jich nezbavíte.

Zvláště holčičky na sobě mají typické beduínské oblečení, pokud si je budete chtít vyfotit, nebo být na fotce s nimi, zeptejte se a dejte jim na oplátku alespoň malý finanční obnos. Pozor, raději nenabízejte dětem žvýkačky nebo mentolové bonbony, nedělá jim to dobře na zuby, místo radosti jim to způsobí akorát bolest.

Některé reakce dětí vyvolávají úsměv, například krabičku s pomerančovými bonbony tic-tac považovaly za chrastítko v barevné krabičce. Pokud potkají dívku či ženu s dlouhými blond vlasy, považují ji za princeznu a trvají na tom, že si na vlasy sáhnou.

Jinak nezapomeňte si chránit hlavu, sluneční paprsky bývají mezi skalami dost ostré. Doporučuji si na nějakém trhu koupit typický beduínský šátek, většinou je prošívaný a černobílý, nebo červenobílý, lemovaný střapci. Na trhu Vám z něj ochotně vyrobí turban a naučí vás ho i vázat. V Petře poslouží jako pokrývka hlavy a pokud pocítíte ve večerních hodinách chladno, můžete ho rozvázat a přikrýt si s ním ramena i záda. Často se mažte opalovacím krémem a pravidelně doplňujte tekutiny. Pokud byste chtěli opustit hlavní turistické trasy, nedělejte tak bez místního průvodce, je to nebezpečné.

Starý strom - Jeden z nejstarších stromů,nejen v Jordánsku. (nahrál: kangasero)
Starý strom - Jeden z nejstarších stromů,nejen v Jordánsku.
 (nahrál: Miroslav Jiran)
 (nahrál: Miroslav Jiran)
 (nahrál: Miroslav Jiran)
 (nahrál: Miroslav Jiran)
 (nahrál: Miroslav Jiran)

Poslední editace textu: 9.6.2011 12:11
REKLAMA

Články odjinud